Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

Amatör Denizci Belgesive Kısa Mesafe Telsiz Operatör Belgesi Eğitim ve Sınavı

05.12.2019

Cumhuriyetimizin yüzüncü kuruluş yılı olan 2023'e kadar bir milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına denizcilik kültürünü aşılamak, denizci millet denizci ülke hedefine ulaşmak amacıyla T.C. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı'nın Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü yönetmelikleri kapsamında temel eğitim programı başlatılmıştır.

Bürokrasinin azaltılması ve kamu hizmetlerinin e-Devlet kapısına aktarılması kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde Amatör Denizci Belgesi (ADB) ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörü (KMT) Yeterlik Belgesi sınav başvuru ve belge düzenleme hizmetleri https://adbs.uab.gov.tr adresi üzerinden verilmeye başlanmıştır. 

Yeni uygulama ile tüm aday işlemleri elekttronik sistem üzerinden gerçekleştirilecektir. Belge harç ödemeleri sınav sonrasında başarılı olan adaylara sistem tarafından otomatik üretilerek cep telefonu veya elektronik posta adresine gelecek olan "C" kodu ile Halk Bankası şubelerine yapılacaktır. Bu nedenle, sınavlar öncesinde herhangi bir yolla harç ödemesi yapılmamalıdır. 

Not: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü'nün, Amatör Denizci Belgesi ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Yeterlik Belgesi alınmasında gerekli belgeler ve prosedürlere ilişkin olarak  tüm aday işlemlerinin elektronik sistem üzerinden gerçekleşecek olması nedeniyle sınavlar öncesinde herhangi bir yolla harç ödemesi yapılmaması gerekir.